*Niektóre rzeczy z listy bazują na mojej prywatnej opinii bądź na moich doświadczeniach, jak się z czymś nie zgadzasz lub masz inną opinię napisz o tym w komentarzach, chętnie poznam Twoją opinię! Część z tego bazuje także na zachodnich stronach, czyli na tym na czym bazowałąm na samym początku, dopiero po wielu miesiącach trafiłąm na grupę na FB. :)
Jak jeszcze sama przemyślę tą grafikę to może pozmieniam co nie co lub dopisze w tym poscie.
Tu jeszcze grafika dlaczego tak ważne jest by chomik miał prawidłową wielkość wejścia:
Nie uwierzycie! Normanie jestem szczęściarzem. Wiecie, że teraz posiadam złoty dom? już nie muszę spać pod pięterkiem, tylko... gdzie ono nagle jest? :o no trudno.... Mam mój domek. Domek z łazienką. Wiecie... w końcu nie wstydzę się robić siusiu do piasku, i oprócz do kołowrotka, gdy jeszcze nie chce mi się wychodzić z domku załatwiam się do mojej toalety.
Teraz mam nowe pięterko. Nie można pod nim już spać, ale tuż pod pięterkiem mam własną piaskownicę, jedną część z piaskiem, a drugą z granulkami kukurydzianymi, bo lubię w nich kopać.
Jedyne co mi się nie podoba są drabinki na piętro, moja Pani od ziarenek chciała żeby były cudne i wyjątkowe. Ale zapomniałem jej powiedzieć, że nie będę się zbytnio mógł po nich wspinać. Niedługo będą ulepszone, dzięki kilku doradcą (a może to architekci byli?)
Gdy Pani od ziarenek zauważyła, że nie umiem się wspinać, postanowiła zbudować tymczasowe ulepszenie. Na szczęście znalazła ostatnie w tym sezonie truskawki w kartoniku, czym prędzej przytargała je do domu (co za cham! nie dała ani jednej, podobno nie wolno! nie wolno? Ale na pewno by mi smakowały! Nie wolno... Phi!.... No dobra, nie gniewam się, bo jeszcze mnie znowu weźmie do cioci doktor, a ja nie kubie transporterka, chyba ma racje, że mogły by zaszkodzić... Zadowolę się kalafiorem, mniam!). Z kartonika wycięła otwór, mogę się tam schować, gdy wejdę na górę mogę wejść na moje schody, dzięki temu są mniej strome!
Pani od ziarenek podobno długo pracowała nad tym, żeby to wszystko dociąć, skleić, pomalować, zabezpieczyć lakierem. Słyszałem plotki, że spróbuje kiedyś po krótce opisać jak to zrobić. Od góry wygląda to tak:
Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się, co myśli wasz chomik. Aby go lepiej zrozumieć należy znać jego podstawowe zachowania, aby lepiej się z nim "dogadywać" i aby móc odczytywać jego potrzeby.
1. Gryzienie krat klatki
Nie jest to naturalne zachowanie, nie oznacza ono także tego, że chomik jest głodny czy chce wyjść na Twoje ręce. Gdy Twój chomik gryzie kraty kratki, oznacza to, że się nudzi i potrzebuje jakiegoś zajęcia (może to być rolka po papierze toaletowym, lub z robiona z niego zabawka z jedzeniem). Drugą możliwością, jaka wiąże się z gryzieniem krat jest za mała klatka. Zalecanymi wymiarami jest terytorium wielkowielkościści 100x50cm, wymogi są wprawdzie mniejsze, ja osobiście ich nie polecam, po zmianie nagarium na większe mój chomik jest szczęśliwszy. :) Zamiast kratki polecam akwarium, terraria z przesuwanymi drzwiami mają podobno niezbyt dobrą cyrkulację powietrza. Naturalnie chomik pozbawiony krat nie może ich także gryźć. :)
2. Wchodzenie na "dach" klatki.
Może wydawać się to zabawne, jednak może stać się niebezpieczne jeśli chomik spadnie może się zranić, może także uciec gdy odkryje otwarte drzwiczki klatki. Chomiki nie są zwierzętami, które w naturze się wspinają. Nie są zbyt dobrymi wspinaczami, są też krótkowzroczne, więc szybko może im się powinąć noga, co może powodować wypadek. Powód jest taki jak w punkcie pierwszym, tu zabawką jaka może odwrócić jego uwagę od wspinania jest np. Gałąź lub tunel z korka, albo z winogrona, w obu, dzięki wielu otworom można również schować w nie przysmaki lub podstawową karmę, i tym sposobem chomik ma zajęcie na jakiś czas. :) Należy także pamiętać, że wszystkie pięterka muszą być zabezpieczone przed spadnięcie "płotkiem", a "przepaść" nie powinna wynosić więcej niż 15 cm.
3.Piszczenie, syczenie, kładzenie się na plecach
Takie zachowanie oznacza poczucie zagrożenia i strach. Gdy Twój chomik tak sie zachowuje zostaw go lepiej w spokoju i daj mu się uspokoić. Gdy nie jest jeszcze oswojony takie zachowanie może być częste, należy dać chomikowi czas i powoli przyzwyczajać do swojej obecności. Pisk może także oznaczać ból, jeśli nie jest to wiec jednorazowy pisk, i powtarza się ie tylko w sytuacji zagrożenia (np. gdy stoisz przy klatce) lepiej wybrać się do weterynarza wyspecjalizowanego w małych, egzotycznych zwierzętach.
4. "Pyrskanie", popiskiwanie
Oznacza przeziębienie. Jak najszybciej wybierz się do wyspecjalizowanego weterynarza, przeziębienie bardzo szybko może przerodzić się w zapalenie płuc. Aby temu zapobiec nie rób przeciągów, gdy jesteś przeziębioną/y staraj się ograniczać kontakt z chomikiem do wymiany wody i karmienia. Oprócz przeziębienia psikanie może oznaczać alergię lub reakcję na zbyt dużo pyłu ze ściółki czy piasku.
5.Uszka z tyły, czołganie po podłodze.
Oznaczają niepewność oraz stres. Takie zachowanie może pojawiać się na wybiegu lub w nowej klatce. Chomik jeszcze nie zna terenu i dopiero go odkrywa. Żeby czuł się bardziej bezpiecznie, należy zapewnić mu rożne kryjówki, np. domki, tunele.
6.Szczękanie zębami
Chomik czuje się zagrożony i pokazuje swoją agresje, ostrzega "przeciwnika", mówiąc, "Uważaj, zaraz Cię ugryzę" gdy słyszysz że twój chomik tak robi, zostaw go lepiej w spokoju.
7. "Zamrożenie", tzw. Freezing
Chomik nie rusza się przez długi czas, widać że oddycha. Zachowanie to oznacza strach. Chomik bardzo sie przestraszył, najlepiej zostawić go w spokoju i dać mu się uspokoić
8. Ocieranie o przedmioty.
Chomik oznacza w ten sposób teren, to zwierzęta terytorialne, w naturze było by to ostrzeżeniem dla innych zwierząt o jego obecności.
9. Nadmierne czyszczenie.
Po przebudzeniu to normale, że chomik się czyści, to bardzo czyste zwierzęta, tuż po wstaniu wykonuje swoja "poranną" toaletę. Jeśli robi to bardzo często, może oznaczać że czuje się niepewnie.
10. Stawanie na łapkach i rozglądanie się.
Twój chomik sprawdza otoczenie, nasłuchuje i odbiera zapachy, pewnie właśnie coś usłyszał lub wyczuł i sprawdza czy wszystko jest "ok".
11. Gryzienie
Tutaj jest kilka możliwości:
-Zwierzak jest zbyt często i zbyt wcześnie budzony,przez co odczuwa stres.
-przeszkadza mu się w jedzeniu lub czyszczeniu futerka
-próbuje chronić swojego terenu. Chomik to zwierze terytorialne, nieoswojony chomik może próbować bronic swoje Terytorium.
-jest chory lub coś go boli.
-myśli że twoja ręka to przekąska, lub po prostu wyczuwa "obcy" zapach, dlatego najlepiej przed kontaktem z chomikiem umyć ręce ciepłą wodą, bez mydła.
12. Małe oczka, rozczochrane futerko, "schowane" uszka
Chomik dopiero co wstał. Zostaw go przez chwile w spokoju, musi się umyć i całkowicie rozbudzić.
13. Ziewanie
Twój chomik jest zmęczony lub zrelaksowany.
14. "Fikołki"
Gdy chomik wykonuje coś w rodzaju fikołka, należy się zgłosić z nim do weterynarza, ponieważ cierpi na tzw. Backflipping.jest to choroba neurologiczna uwarunkowana genetycznie. Chomikowi z tą przypadłością można pomóc, nie narażając go na stres (w tym wypadku objawy łagodnieją). W klatce chomika z backflipping nie powinny znajdować się żadne pięterka, ponieważ spadając, może zrobić sobie krzywdę.
15 Swimming*
Podobnym zachowaniem do Backflipping jest tzw. Swimming. Chomiki z tą przypadłością próbują się "wspiąć na ścianę akwarium (zazwyczaj rogu), odbijają się od niej, w skutek czego obracają na plecy, wykonując ruch podobny do pływania na plecach (stąd nazwa). Swimming jest określane jako zaburzenie zachowania, nie jest pewne czy jego źródło leży w genach. Zazwyczaj polepszenie warunków, np. większa klatka, mniej stresu, łagodzą objawy. Ponieważ ta przypadłość mylona jest z Backflipping, nie ma zbyt dużo informacji na jej temat.
Chomiki z tą neurologiczną przypadłością terapia ściany akwarium, najczęściej w jego kącie.
* napisanie tego punktu, doradziła mi Ilona z CHOMIK-owate ForRoom, na facebooku, polecam tą stronę, jest jedyną w Polsce, która promuje prawidłowe warunki trzymania chomikowatych.
16.Drapanie ścian
Panika, chęć ucieczki, strach, może pojawić sie na nowym Territorium jak np. w nowym terrarium czy na wybiegu
17.Gdy na wybiegu chomik chodzi od ściany do ściany (w kwadracie, linii), tzn że panicznie szuka ucieczki. Jest na nieznanym terytorium i po prostu sie boi. Najlepiej włożyć go znów do klatki, i zostawić na jakiś czas w spokoju by się uspokoił.
18. Skakanie
Chęć ucieczki z wybiegu lub terrarium, dlatego zawsze na górze powinna być pokrywa, chomik może skakać nawet do 30cm, wybieg powinien więc być odpowiednio wysoki.
*Wiem, że to video jest dość "brutalne", to był jeden z niewielu i ostatni raz Teodora na wybiegu. Po tym zdarzeniu nie chciałam go stresować i narażać na uraz.
19. Typowe zachowania chomika w podeszłym wieku
-Wolniejsze ruchy
-dłuższy czas spania, mniejsza aktywność
-mniejsza częstotliwość korzystania z wybiegu
-chomik spędza więcej czasu schowany we własnym domku
-zmniejszona aktywność na kołowrotku, bieg staje się wolniejszy
-zmienione przyzwyczajenia żywieniowe.
To by było na tyle. :) Mam nadzieję, że kogoś to zaciekawiło, a może o czymś zapomniałam? Piszcie!